Ana Sayfa Genel Ahşap Alüminyum Pencerelerin Teknik Özellikleri İncelenmesi

Teknolojinin gelişmesiyle beraber evlerimizde kullanmış olduğumuz birçok eşya da yapı bakımından değişime uğradı. Bu noktada pencere sistemlerinde de son yıllarda karşımıza çıkmakta olan başka seçeneklerin olduğunu görebilirsiniz. Ahşap alüminyum pencereler bu noktada karşımıza çıkmakta olan farklı sistemlerin arasında yer alıyor.

Ahşap alüminyum pencerelerin teknik özellikleri incelenmesi bizlere pencere sisteminin yapısı hakkında detaylı bilgi vermektedir. Bu pencere sistemleri teknik özellikler bakımından ahşabın üzerinde yer alan alüminyum profilden oluşurlar. Bu alüminyum profilinin olduğu yer dış yüzeye bakarken evinizi dışarının olumsuz etkilerinden koruyacaktır. Ahşap olan yüzey ise evinizin iç bölümüne bakar ve bu şekilde ahşabın estetik görünümünü evinize katabilirsiniz.

Alüminyum Uzun Ömürlü Olarak Kullanılabilir

Alüminyum yapı gereği hem olumsuz hava koşullarına hem de meydana gelebilecek korozyona karşı son derece dayanıklı olan bir maddedir. Aynı zamanda alüminyumda doğal korozyon oluşması ihtimaline karşılık bunu engelleme özelliğine sahip olan bir önleyici kaplama da yer almaktadır.

İlginizi çekebilir  Kompozit Pencerelerin Öne Çıkan Özellikleri

Bunun yanı sıra eloksal ile beraber yani kontrollü oksitlenme de engellenmektedir. Ahşap alüminyum olan bir pencerenin kullanım ömrü ise 40 yıl olarak göze çarpmaktadır. 40 yıl pencere sistemlerinde neredeyse kullanılabilecek en uzun süreç olarak görülüyor.

Alüminyum Hem Yüksek Hem Düşük Sıcaklıklarda Özelliklerini Korur

Alüminyum kullanılarak üretilmiş olan pencere ve kapıların hem düşük hem de yüksek sıcaklıklarda sahip olduğu mekanik özellikleri en iyi şekilde korumakta olduğu görülmektedir. Bu özelliklerin korunması özellikle geniş ve yüksek çerçeve aralıklarının bulunmuş olduğu çalışmalarda çok büyük bir önem arz edebilmektedir. Isı yalıtımının yapılacağı sırada alüminyum profillerde termal uzama katsayısının alüminyumla beraber uyumlu olması gibi durumlar için özel şekilde hazırlanmıştır.

İlginizi çekebilir  Kompozit Pencerelerin Öne Çıkan Özellikleri

Poliamitin içerisinde %25 cam lifi bulunuyor. Bu yüzden ısı yalıtım plastikleri kullanılması da özellikle tavsiye edilmektedir. Bu şekilde alüminyum çerçeve ile yalıtım sağlayan plastikler beraber uzayıp kısalacaktır.

Çok Hassas Ölçülerde Üretilir

Ahşap alüminyum pencere sistemleri için alüminyum profil üretimi yapılacağı sırada alüminyum profillerin son derece dayanıklı ve hafif olabilmesi adına üretimi noktasında çok yüksek bir hassasiyet kullanılarak üretildiğini görebiliyoruz. Bu noktada aslında mimarlar için isteklerine göre alüminyumu özelleştirebilme imkanı da verilebilmektedir. Bunun bizlere alüminyum profillerin çok hassas ölçülerde üretilebildiğini gösterdiğini görüyoruz.

Yangında Zehirli Gaz Salınımı Olmaz

Alüminyumun en büyük özelliklerine baktığımız zaman yangın gibi durumlarda zehirli gaz salınımı yapmamasının çok büyük artı bir özellik olduğunu görüyoruz. Bu yüzden ahşap alüminyum pencereler tam olarak yangın yönetmeliklerine uygun olacak şekilde üretilmektedir. Hastane ve okul gibi projelerde tercih edilen pencere sistemleri ise alüminyum doğrama olan pencere sistemleridir.

Aynı zamanda alüminyumun ısıya karşı dayanıklı olma özelliği de bulunmaktadır. PVC – U pencerelerde yangınlar sırasında tehlikeli haz salımı meydana gelebilmektedir.

İlginizi çekebilir  Ahşap Alüminyum Pencerelerin Aksesuarlarını Yakından Tanıyalım

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Popüler

Kompozit Pencerelerin Öne Çıkan Özellikleri

Kompozit pencere sistemleri diğer pencere sistemlerine göre daha fazla tercih edilmekte ve tercih eden kişiler genellikle memnun olduğunu dile getirmektedir. Kompozit pencerelerin öne çıkan...

Hangi Ahşap Alüminyum Pencereler Nerelerde Kullanılır?

Ahşap doğal bir yapı malzemesidir ve neredeyse her alanda kullanılmakta olan bir yapı malzemesi olduğunu görebilirsiniz. Ahşabın kullanıldığı bir alan ise ahşap alüminyum pencere...

Ahşap Alüminyum Pencerelerin Teknik Özellikleri İncelenmesi

Teknolojinin gelişmesiyle beraber evlerimizde kullanmış olduğumuz birçok eşya da yapı bakımından değişime uğradı. Bu noktada pencere sistemlerinde de son yıllarda karşımıza çıkmakta olan başka...

Ahşap Alüminyum Pencerelerin Aksesuarlarını Yakından Tanıyalım

Ahşap alüminyum pencere sistemlerinin kullanacağınız sırada aksesuarlar noktasında da soru işaretleri yaşamanız son derece normaldir. Günümüzde bu konu hakkında üretilmiş olan birçok aksesuarın yer...